Hudobný-dom.sk | Hudobné nástroje na dosah ...

Ako vybrať správny plátok

Ako vybrať správny plátok

 

K hre na saxofón a klarinet je potrebný plátok. Najbežnejšie plátky sú od výrobcov Rico Royal a Vandoren, kde všeobecne platí, že saxofonisti vyhľadávajú prevažne plátky Rico a klarinetisti plátky Vandoren. Nie je to však pravidlom.

 

Saxofónový plátok je podobný plátku na klarinet, je však širší. Každý typ saxofónu (altový, tenorový...) má plátok inej veľkosti. Plátky sú bežne dostupné v rôznych štýloch, tvrdostiach a taktiež od rôznych výrobcov. Každý hráč si musí vyskúšať rôzne silné plátky aby zistil, ktorá tvrdosť je pre neho a jeho štýl hry najvhodnejšia. Tvrdosť plátku je v rozmedzí od 1 (mäkký) do 5 (tvrdý). Stupnica nie je štandardizovaná, preto je napr. plátok značky Rico s tvrdosťou 3 mäkší ako rovnako označený plátok značky Vandoren.

 

U všetkých plátkov platí, že najdôležitejším technologickým krokom pri jeho výrobe je tzv. "zrez". Ten určuje, či plátok bude alebo nebude "hrať". Správne zrezaný plátok poznáte tak, že pri pohľade proti svetlu, pri držaní plátku zrezanou plochou k sebe, sú jeho strany a špička zreteľne svetlejšie ako jeho stred tzv. "srdce". Ďalšou dôležitou vecou, ktorú by ste si mali všimnúť, je špička. Nesmie byť zvlnená ani inak poškodená trhlinkami alebo nerovnosťami (aj malými).

 

 

 

ukážka označenia tvrdosti u rôznych typov plátkov

 

 

 

ukážka kvalitného "zrezu"

 

 

 

príklad, ako má správne vyzerať špička a srdce plátku

 

 

 

 

 

 

Infolinka zdarma
0800 135 332

 

obchod@hudobny-dom.sk

 

• s nami ušetríte

• jednoducho objednáte

• doručenie pri nákupe nad 100 € zdarma

• záruka až 5 rokov

• náhľad do našich a dodávateľských skladov

 

facebook

testy klávesových
nástrojov nájdeš na:

 

WWW.PROPIANO.CZ

 

 X

v Hudobnom dome teraz nakupuje
8 zákaznikov